Doména modrovka.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Modrovka.
Oficiálne stránky využívajú doménu modrovka.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
História
Modrovka je najjužnejšie položenou obcou mikroregiónu Beckov-Zelená Voda-Bezovec. Leží na styku západného úpätia strednej časti Považského Inovca s považským výbežkom Podunajskej nivy. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1348, kedy sa spolu s obcou Modrová (a ďalšími obcami) stala súčasťou novoformovaného tematínskeho panstva. História osídľovania tohoto územia však siaha až do staršej doby kamennej, teda pred 25 000 rokmi. Územie prešlo v procese osídľovania viacerými zmenami. Dôkazom trvalejšieho osídlenia je kostrový hrob skrčenca z mladšej doby kamennej - asi 10 000 rokov p.n.l. Významnú úlohu zohralo aj slovanské sídlisko z čias Veľkej Moravy (8. - 9. stor. n.l.), ktoré zabezpečovalo dôležitú komunikáciu spájajúcu oblasť Nitry s významnými slovanskými strediskami na dolnom povodí Váhu.
Počas nepokojného obdobia tureckých vpádov obec dvakrát vyhorela (v r. 1530 a 1548). V nasledujúcich rokoch prešla viacerými vlastníkmi a administratívnymi zmenami. Od roku 1927 nesie obec svoj súčasný názov. V rokoch 1971 - 1990 bola zlúčená so susednou obcou Lúka. V roku 1990 došlo k jej opätovnému osamostatneniu.
Architektonickou zaujímavosťou obce je zvonica postavená začiatkom 20. storočia.
Modrovka, podobne ako susedná Modrová, má vo svojom erbe sv. Michala archanjela s roztiahnutými krídlami, plamenným mečom a váhami, stojaceho na netvorovi. Výtvarné riešenie erbov oboch obcí je však rozdielne.
V súčasnosti v obci sídli poľnohospodárske družstvo Tematín, ktoré sa špecializuje na výkrm hovädzieho dobytka.
V areáli MŠ je vzácny chránený strom - Metasekvoja čínska.
V ostatnom období sa v obci začína objavovať nová podnikateľská aktivita - ubytovávanie v súkromí.
V obci má sídlo aj občianske združenie "Združenie na záchranu hradu Tematín", ktorého hlavnou náplňou je udržať zrúcaniny hradu pre ďalšie generácie.
Obcou prechádzajú viaceré cyklotrasy.
Zaujímavosti
- Architektonickou zaujímavosťou obce je zvonica postavená začiatkom 20. storočia.
- V obci sa nachádza vzácny chránený strom - Metasekvoja čínska.
- V blízkosti sa nachádza Modrovská jaskyňa, najväčšia v Považskom Inovci, ktorá nie je sprístupnená pre verejnosť.
- V minulosti v obci pristávali plte. Na tieto časy sa zachovala pamiatka - kamene o ktoré sa priväzovali.
- Stred obce je vo výške 180 metrov nad morom.
- Neďaleko obce je zrúcanina hradu Tematín. Hrad sa prvý raz spomína v roku 1270.
- História osídlovania siaha až do obdobia mladšej doby kamennej (asi 10 000 rokov p.n.l.)
- V období 2 svetovej vojny sa v blízkosti zrútilo vojenské lietadlo anglického letectva.
KOSTROVÝ HROB
Najväčšou udalosťou v roku 1958 bolo objavenie cennej historickej pamiatky v chotári našej obce - kostrový hrob z mladšej doby kamennej. Náznaky (kosti) objavil Ignác Havrlent, ktorý má v blízkosti tohto miesta roľu. Oznámil to ihneď múzeu, odkiaľ prišli a preskúmali miesto. Našli kostru z doby neolitickej, úlne neporušenú, v polohe skrčenca. Pri odkrývaní sa nevyskytol dôležitejší sprievodný materiál až na čriepok z neolitu a pri povrchu sa našiel črep pravdepodobne slovanský. Podľa odhadu archeológa kostra je asi 3 000 rokov stará. Meria 190 cm. Vykopávku previedol Ján Dulka, archeológ pri okresnom múzeu.
MOSQUITO NAD MODROVKOU
Posledný let
Posledný frontový let Stuarta Maya sa začal 16.októbra 1944 na leteckej základni Hunsdon v Anglicku. Jeho Mosguito, patriace 418. sguadrone kanadského kráľovského letectva (RCAF), po medzipristátí a doplnení paliva vo francúzskom St. Diziere pokračovalo nasledujúci deň ráno k svojmu cieľu-piešťanskému letisku. Na ňom bola sústredená pomerne silná nemecká letecká jednotka, ktorá znepríjemňovala život slovenským povstalcom. K letisku sa blížili z juhu prízemným letom. Moment prekvapenia však nevyšiel. Privítala ich hustá paľba protilietadlovej obrany. Streľba zasiahla ľavý motor Mosguita, ktorý začal okamžite horieť. Lietadlo núdzovo pristálo na ľavom brehu Váhu, v chotári obce Brunovce... Jeden z vtedajších pastierov kráv, František Martinec, je rodák z Martina. Pri bombardovaní Banskej Bystrice mu zabilo mamu a otec zahynul na talianskom fronte. Ako sirota sa dostal na Považie, do Modrovky. Neskôr sa vyučil za stolára, nejaký čas pôsobil v armáde ako ďalejslúžiaci poddôstojník. Má štyri deti a žije v Novej Bani. Stretnutie so Stuartom Mayom na Obecnom úrade v Modrovke 11. júna tohto roku považuje za jeden z najradostnejších okamihov svojho života. Najmä keď mu dcéra Stuarta Maya Lou Newell poďakovala za záchranu života otca, lebo inak by ani ona nemohla byť v júni 2004 na Slovensku.
Amatérsky historik
Najväčšiu zásluhu na ich ceste k nám má však Bohuslav Ferianec, amatérsky historik z Modrovky, jednej z najmenších obcí v okrese Nové Mesto nad Váhom. O tom, že S. May žije, sa po dlhom pátraní dozvedel až 27. februára 2002. Bohuslav Ferianec o jeho príbehu vydal vlastným nákladom v roku 2003 knihu Mosquito nad Piešťanmi. Osobne pomohol 11. júna zorganizovať stretnutie pilota a jeho rodiny na Obecnom úrade v Modrovke s občanmi obce, a najmä s tými, ktorí mu pomohli pred šesťdesiatimi rokmi zachraňovať život. Stuart May navštívil aj miesta pri Váhu, kde so svojím strojom núdzovo pristál a kde našiel pastierov. Pri stretnutí s nimi neskrýval slzy dojatia. Kanadský pilot so svojím sprievodom navštívil o deň neskôr aj 8. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAD 2004 na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika, kde sa stretol aj s veliteľom vzdušných síl SR, generálmajorom Jozefom Dunajom.
(skrátené Pavol VITKO, Jozef ŽIAK)